Megújulásunk támogatója:  
szakmai kérdések
témák listája

Összesen: 2 db hozzászólás

szépmíves hozzászólásai | válasz erre | 2009-11-11 17:08:26  (198)
Kedves Zerind Vezér! Először is gratulálok a győzelemhez! A konkrét esettel kapcsolatban innen, az ország másik végéből, nem tudok segíteni. Az általános jelenséggel kapcsolatos megfigyelésem a következő. Sok emberben - és ennek megfelelően sok, ember fogalmazta szövegű táblán is - keverednek a jogi terminus technicusok és az egyes szavak közbeszédben elfogadott jelentései. Ilyen a "műemlék" szó is. Hogy jogilag mi számít "műemléknek", azt behatárolja a 2001. évi LXIV. törvény. Ami ebben a kategóriában nincs benne, az nem műemlék. Sajnos azonban ez a szó nincs levédve jogilag, mint más társai, pl. a "bank", a "gyógyszer", vagy a "kamara". Ma, pl. feliraton, bárki műemléknek nevezhet bármit. Így most a szegény állampolgár szerte olvashat emléktáblákon, helytörténeti kiadványokban meg persze az interneten "népi műemlékről", "ipari műemlékről", "vasúti műemlékről", "közlekedési műemlékről" (pl. hidak) stb., stb. Ezek egy része régen használatban volt kategória, pl. a népi műemlék ilyen. Az OMvH-ban, de egy ideig még a 2001. óta létező KÖH-ben is volt pl. "népi csoport", amely ezen emlékek felügyeletével foglalkozott. Az Általad említett eset is ilyen. Néhány évtizede, amikor a MÁV még nem a botrányairól meg a késő és koszos járatairól volt híres, sok-sok régi szép vasúti építmény kapott efféle táblát. Különösen sok ilyen került a falakra a különféle vonalak kiépítésének 100. évfordulója körüli pár évtizedben, az 1970-90-es években. Én tkp. nem bánom ezeket. Ezek a táblák is kordokumentumok, így jellemzik az ezeket a műemlékeket használó társadalmi csoportot. Ha meg valakinek a pontos jogi státusz kell, úgy is megkeresi azt pl. a tul. lapon. Üdv!
[ előzmény : (197)  Zerind , 2009-11-06 11:38:10]

Zerind hozzászólásai | válasz erre | 2009-11-06 11:38:10  (197)
Nekem is egy hasonló kérdésem lenne, mint az előző. A vízvári vasútállomásról (Somogy megye) több helyen olvastam, hogy ,,vasúti műemlék'' (sőt, magam is felhasználtam ezt az információt), azonban itt nem szerepel a listában. Mi lehet a valóság?