Megújulásunk támogatója:  
szakmai kérdések
témák listája

Összesen: 2 db hozzászólás

klo hozzászólásai | válasz erre | 2010-07-12 18:31:54  (264)
Ezek nem műemlékek, "csak" helyi védettségek. De egységes szempontrendszer (tudtommal) az előbbiek kiválasztásánál, majd műemlékké nyilvánításánál sincs: az lesz műemlék, amit megtalálnak, dokumentálnak a szakemberek, illetve a miniszternél (az ő aláírása kell a műemlékké nyilvánításhoz) nem fúrja meg senki. A helyi védettségeknél az én tapasztalataim szerint is cifra a helyzet. 2009. októberében a Pasaréti út helyi védettségű objektumait jártam le ( http://www.muemlekem.hu/muemlek?egylapon=20&any=&nev=&helyseg_nev=&cim=pasar%E9ti+%FAt&torzssz=&id=&statusz_Helyi_v%E9delem=i&submit_tipus=Mehet&utolso-log-napok-min=&tabla=muemlek&filetype= ). Kis villa, Jávor Pál egykori otthona, erős, eredeti épület az utcában. Védett? Nem. Neoreneszánsz homlokzatú lakóház - szintén. Ahogy akkor az egyik jelentéshez lábjegyzetként írtam: "Már ennél az épületnél is az az érzésem támadt (a későbbiekben ez meggyőződéssé vált), hogy sajnálatos módon éppen az a hat-hét épület nincsen levédve, amely szerintem a Pasaréti út századfordulós hangulatát adja. Ez baj." A képviselő testületek teljesen önjáróak abban, hogy mit védenek le (még jelentési kötelezettségük sincs), s mivel nincs egységes szempontrendszer, illetve mindenhol nyilván erősen jelentkeznek a helyi érdekek, ezért sok esetben nélkülözi a külső szemlélő által felismerhető logikát a döntésük.
[ előzmény : (263)  guess.who , 2010-07-12 12:36:58]

guess.who hozzászólásai | válasz erre | 2010-07-12 12:36:58  (263)
Érdekelne, hogy mit szólnak EZEKHEZ szakértők, véleményformálók, játékos kollegák?! :) Röviden: végigkerestük Tiszalök "műemlékeit", és összességében úgy tűnik, mintha valaki mókából írt volna 2000-ben egy műemlékvédelmi határozatot: az összes helyi szocreál kockaépületet védetté tette, ráadásul úgy, hogy többnél a közvetlen szomszédságban (néha hozzáépítve) található valóban régi, értékesnek tűnő épület, ami viszont NEM védett! Nem is értem, nincs már a 100 éves korhatár a műemlékké nyilvánításnál? :) A Tiszalök honlapján fellelhető PDF egyébként ugyanígy elsorolgatja ezeket az épületeket (nagyrészt említi is, hogy az 1960-as években épült némelyik, bár finoman "eklektikus stílusúnak" illeti ezeket), de előtte az általános részben még építészeti emlékről, városképi értékről és hasonlókról szól a szöveg - ezek a kockák viszont valami különös koordináta-rendszerben képezhetnek csak valódi műemléki értéket... Biztos, hogy az önkormányzatok döntéshozói mindenütt tisztában vannak a műemléki védettség okával, indokaival, feladatával? Nem lenne érdemes legalább az ilyen zűrzavaros helyekre valami ismertetőt, sorvezetőt küldeni? :)