Batthyány-várkastély
Jelentőség a szűkebb környezet/adott ország szempontjából: 2
Magyar történelmi jelentőség: 3
Mai formájában, állapotában egyáltalán nem hasonlít egy várkastélyra. Jelenleg lakóházként funkcionál, osztrák tulajdonosai nem törődnek ezzel a magyar jelentőségű emlékkel. Nagy részét 1945 után lebontották.
Állapotjelentések
2012.11.02 10:10 szépmíves állapot: 1 - egyéb






A leírásban lévő koordináta nem jó, a kastély attól nyugatabbra van. Így a cím, a Mühlbachgasse sem jó. Annyi igaz, hogy innen talán LÁTSZIK a kastély, vagy ami megmaradt belőle...
A leírás lehetne pl. ilyen:
N 47° 18,300 E 16° 26,516'
Nyugati homlokzata a fő tér (Hauptplatz) keleti házsoránál volt. Egykori udvarára ma a Schloßhof utcácska vezet. Legépebben megmaradt délkeleti bástyája a Schloßberggasséra néz. A koordináták a Schloßhof utcán a kastély kerítésének (?) egy kőtöredéke felhasználásával készült emlékműre mutatnak. A megmaradt eredeti épületrészek az ettől keletre lévő, emeletes házakban vannak.
Az írott forrásokban először a 13. században feltűnő Rohonc a középkorban fejlett mezővárossá alakult, már ekkor jelentős német ajkú lakossággal.
A településen a 16. században birtokot szerző Batthyány grófi család a mai Fő tér keleti oldalán a 17. században építette fel az egész város képét meghatározó, igen nagy méretű kastélyát. A fennmaradt ábrázolások szerint ez egy közel négyzetes alaprajzú, négy saroktornyos, belső udvaros épület volt. Udvari homlokzatain végig árkád futott körbe. Fő bejárata a nyugati homlokzat tengelyében kialakított kapu volt, amely fölé markáns torony emelkedett. A keleti szárny közepe táján egy kápolna kapott helyet, melynek szentélye kelet felé kiugrott a homlokzat síkjából. A kápolnát az 1640-ben a Batthyányak szolgálatába állt, ismert császári építész, Filiberto Lucchese tervezte.
Egyes történészek a kastélyhoz kötik a 2. Világháború végén, 1945. áprilisában itt fogvatartott, erődítési munkák végzése miatt ide hurcolt, magyar zsidó munkaszolgálatosok közül mintegy 180 ember kegyetlen kivégzését. A német SS katonák és felfegyverzett helyi nácik által elkövetett vérengzés ténye máig megosztja a történész kutatókat.
A kastély minden esetre a németek visszavonulása során katasztrofálisan leégett, a legtöbb részének maradványait földig lerombolták és helyükre modern emeletes épületek, ill. családi házak épültek. Úgy tűnik azonban, nem pusztult el a hatalmas kastély valamennyi szárnya. Az épület délkeleti sarka, beleértve a lőréses sarokbástyát is, erősen átépítve, lakásokká alakítva, de ma is áll.