Fogadalmi kereszt - Barkóczy kereszt, 1948

N 46° 23,978' E 18° 7,754'

2009.07.25 16:54 ngabi

Dombóvár, Szedresi-dűlőúton

MAGYAROK NAGY ISTENE
HOZZÁD FORDULUNK!
TÁVOL, KELETEN KÜZDŐ ÉS SZENVEDŐ
MAGYAR HADIFOGLYOK MIELŐBBI
BOLDOG HAZATÉRÉSÉÉRT
BARKÓCZY PÉTER
FOGADALMA

A Barkóczy család birtoka itt volt, ma művelt mezőgazdasági terület. A szülők állíttatták fiúk, Barkóczy Péter végakarata szerint.
" 1948. május 17-én volt a Barkóczy-család (Barkóczy János és fia Barkóczi Vendel országgyűlési képviselő) által a határban, a szakcsi út mellett emeltetett nagykereszt megszentelése, amelyhez, menetben, sok hívő vonult ki. A keresztet a család, a még fogságban lévő fiuknak Barkóczy Péternek fogadalmából emeltette."
Barkóczy Pérter Dombóváron született 1922. január 4-én, anyja neve Buda Mária. Földműves, a II. világháborúban szakaszvezető, gépkocsivezető volt. 1945. augusztus 15-én szovjet hadifogságban halt meg, ismeretlen helyen. Fogságából ismeretlen láncolaton keresztül levelet küldött, amelyben leírta végakaratát, nevezetesen, hogy állítsanak fogadalmi keresztet. Levelében közölte a szövegét is.
Ez a szöveg olvasható a kereszten.
Halálával ez mementó lett. A kereszt alapzatában van az eredeti levél. Az 1960-as években a keresztet tönkretették. Helyreállítása a Dombóvári Városi Tanács és az Alkotmány Tsz. hozzájárulásával történt. Avatása 1989. szeptember 17-én volt, Farkasdi András apát közreműködéséável.
A fogadalmi kereszt az első hasonmása. Készítette: id. Szűcs Károly műkőkészítő mester, a vaskerítést Szikszai István kovácsmester. Szent György napján a határszentelés itt történt.
Irodalom: dr. Szőke Sándorné: Dombóvár köztéri szobrai és emlékművei.
Sajnos a jelen mást mutat, kukorica között dűlőút mellett, elég elhanyagolt állapotban. A vaskerítésnek a negyede van csak meg!

További jelentések

2020.11.10 12:48 ngabi

Dombóvár, Szedresi-dűlőúton

MAGYAROK NAGY ISTENE
HOZZÁD FORDULUNK!
TÁVOL, KELETEN KÜZDŐ ÉS SZENVEDŐ
MAGYAR HADIFOGLYOK MIELŐBBI
BOLDOG HAZATÉRÉSÉÉRT
BARKÓCZY PÉTER
FOGADALMA

1948

Sajnos a kereszt egyre rosszabb állapotban van. A kereszt csúcsa a földön hever, a talapzata felfagyott, darabokra tört, a vaskerítést elvitték, ha nem lenne a kis facsoport a közelében, talán, már be is szántották volna az "újgazdák"
Tudom, hogy nem illik ugyanarról a keresztről újabb jelentést feltenni, de az állpota igényelte, hogy legyen tudomástok róla!

Új jelentés készítéséhez be kell jelentkezni.

Közeli objektumok

Kőkereszt (0.914 km)
TÜSKEI KERESZT (1.474 km)
Kőkereszt (1.644 km)
Kőkereszt (2.344 km)
Fakereszt (2.680 km)
Kereszt (3.215 km)
Kereszt (3.251 km)