BTM: jótékony játékgyűjtés a játékkatonák után
„Április 15-ig várjuk a már megunt, vagy fölöslegessé vált játékokat a BTM Vármúzeumának főbejáratánál és királypincei bejáratánál elhelyezett gyűjtődobozokba. A gyűjtést az Igazgyöngy Alapítvánnyal közösen szervezzük, ők találják majd meg a játékok új gazdáit a rászorulók között” - mondta el a Műemlékem.hu Magazinnak Felbermann Judit, a Budapesti Történeti Múzeum Közönségkapcsolati és Szervezési Főosztályának vezetője. „Bár még a gyűjtés elején tartunk, máris meglepően sok adományt hoztak, a többségüket ráadásul példásan becsomagolva és megtisztítva. A lényeg az, hogy csak olyan játékot hozzon bárki, amivel saját maga is szívesen játszana még. Az adományozókat természetesen aznap térítésmentesen engedjük be a kiállításokra.”
![]()
A Kádár (játék)katonái című időszaki kiállítás tavaly október 28-a, s idén március közepe között volt látogatható. A tárlat – amelynek előkészületeiről elsőként Magazinunk számolt be több mint egy évvel ezelőtt – a műanyag játékkatonák világát mutatta be a hatvanas évektől a rendszerváltásig. Persze ezen keresztül ablakot nyitott a kádári, szocialista Magyarország mindennapjaira is. Vagyis az egykor sokak által forgatott apró figurák egyszerre keltettek nosztalgikus érzéseket az idősebb korosztályban, segítettek megérteni a közelmúlt jelenségeit, s vezették be a mostani gyerekeket ebbe az általuk többnyire ismeretlen világba. A több mint háromezer apró tárgyat bemutató tárlat nagy sikert aratott, több korosztályban is felkeltette az érdeklődést, ráadásul a külföldi látogatók is sikerrel merültek el a világában.
![]()
„Szinte az utolsó pillanatban jelentkezett a székelyudvarhelyi múzeum, hogy szeretné bemutatni ha nem is az egészet, de legalább a kiállítás egy részét, hiszen nekik kisebb hely áll rendelkezésre. A múzeumunk vezetése támogatta a kezdeményezést, így a bontás után az installáció egy részét már el is szállították Székelyudvarhelyre” - mondta B. Szabó János történész, a kiállítás kurátora. „A tervek szerint ott június 20-a táján nyílik meg, így ha valaki itt Budapesten lemaradt volna róla, egy részét még mindig láthatja majd nyáron Erdélyben.”
A Kádár (játék)katonáinak sikere egyébként megágyazott egy következő, szintén ugyanezt a korszakot feldolgozó, részben játékos kiállításnak: az űrkorszakkal foglalkozó tárlat 2025-ben nyílhat meg.
Fotó, szöveg: Kovács Olivér
